Haberler

DEMİRCİLİ ÇİFTÇİLER ZİRAİ DON NÖBETİNDE

23 Mart 2024 Cumartesi

Demirci'de badem üretimi yapan çiftçiler, " zirai don" uyarısının ardından bahçelerinde ateş yakıp nöbet tutuyor.

Badem üretimi yapan çiftçiler, meteoroloji tarafından "zirai don" uyarısı yapılması üzerine, bahçelerine gidip ağaçlarını kontrol ediyor.

Badem filizlerinin soğuk havadan etkilenmemesi için bahçenin belirli noktalarına saman balyalarını yerleştiren çiftçiler, samanları yakıp, ağaçları korumaya çalıştı.

İlçe merkezi ve bölgesinde gece sıcaklığının eksi 4 dereye kadar düşeceği meteorotoli tarafından duyurulurken, çiftçilerde arazilerinde badem ve çeşitli tarım ürünlerinin etkilenmemesi için gece nöbetlerini aralıksız sürdürüyor. 

Yaklaşık 60 dönüm arazisinde badem üretimi yapan Cihan Yıldırım, meteorolojinin uyarısı üzerine tedbir almak için bahçeye geldiklerini söyledi.

Yakınlarıyla birlikte bahçede nöbet tutup, ateş yaktıklarını anlatan Yıldırım, "Arazimde verimde olan yaklaşık 2 bin 500 ağacım var. Önceki yıl aynı şekilde don hadisesiyle karşılaştık. Bu şekilde saman yakarak bademlerimizin bir kısmını kurtarmıştık. Geçtiğimiz yıl da don hadisesi uzun sürünce bademleri kurtaramadık. Bu yıl verimin düşmemesi için uyarı gelince hemen bahçeye geldik." dedi.

Öte yandan, çiftçilerin "don nöbeti"nin 2-3 gün daha sürmesinin beklendiği öğrenildi.

544

Tüm Haberler