Haberler

DEMİRCİ'DE BESİCİLERİN KOYUN KIRKMA TELAŞI BAŞLADI

3 Haziran 2021 Perşembe

Demirci'de besiciler, sıcaklıkların artmasıyla koyunlarını kırkarak iyi beslenmesi ve verimliliğinin artmasını sağlıyor.

Küçükbaş hayvan sahipleri, sıcakların artmaya başlamasıyla koyunların rahatlaması, et ve süt veriminin artması için koyunlarının yün kırkımına başladılar.

İlçeye 5 kilometre mesafede bulunan Sevinçler mahallesinde besiciler birbirleri ile yardımlaşarak koyun kırkımı yapıyorlar.

Besiciler, kırkım işlemiyle, aşı ve ilaç desteği ilede hayvanlarını hastalıklara karşı da korumaya alıyor.

Çocuklarda babalarına yardım ederek koyun kırkımını öğreniyorlar.

Sevinçler Mahalle Muhtarı Halil Yetiş yaptığı açıklamada " Mahallemizde her yıl yaptığımız koyun kırkımını bu yıla el birliği ile yapıyoruz. Koyunlarımızın daha verimli olması, iyi beslenmesi için bu kırkımlar yapılması gerekir.  Kırkılan yünleri de tüccarlara satarak hayvanlara yem alıyoruz. Bu yıl kilogram fiyatının 2 Lira olduğunu öğrendik" dedi.

Demirci Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse ise, İlçede 80 bin kayıtlı küçükbaş koyun ve 10 Bin adette kayıtlı keçi olduğunu söyledi.

872

Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ