Haberler

DAĞLARI YÜRÜYEREK AŞIYORLAR, GELENEĞİ YAŞATIYORLAR.

17 Kasım 2020 Salı

Yazı, Kütahya'nın Emet ilçesindeki Eğrigöz Dağı etrafındaki yaylalarında geçiren Karakeçili Yörükleri Demirci'nin soğuk dağlarından geçerek daha ılıman bölgelere yaptığı zorlu göçü sürüyor. 

Yörükler için göç bir yaşam biçimi, aslında yılda iki kez gerçekleşen mekan değişikliğinden çok öte anlama sahip. Göç deyince ilk akla gelen Yörükler...

" Karakeçili Yörükleri " Oğuzların Bozok kolunun kayı boyuna mensup olup ve 1071'deki Malazgirt Meydan Muharebesinin ardından günümüzdeki Anadolu topraklarına yerleşen yörüklerdir.

Yazın yüksek rakımlı dağlarda, kışın ise nispeten daha sıcak bölgelerde süren bir yaşam döngüsü. Kadınlar, çocuklar, sürüler ve çoban köpekleriyle kat edilen yüzlerce kilometre yol. 

İşte her yıl önce dağlara sonra ovaya dönen göçerlerin bir grubu da yine yollara düştü. Onlar yazı Kütahya'nın Emet ilçesi Eğrizgöz Dağı çevresinde geçiren Karakeçili Yörükleri.

Şimdilerde onlarda tatlı bir telaş var çünkü onlar ovaya dönmenin heyecanını yaşıyor. Hiç durmadan yürüyorlar, yanlarında sürüleri, çocukları ve yazın biriktirdikleri anıları....

Yaklaşık 3 hafta önce yola düşen Yörükler Simav Dağı'nı aşıp Demirci'ye ulaştı.

Günde ortalama 15 kilometre kat ederek Manisa'nın Salihli ilçesinde bağlı Ortaköy Mahallesi'nde kışlayacakları yere varmaya çabalayan Yörükler, tüm güçlüklere rağmen zorlu yolculuktan geri adım atmıyor.

Demirci'ye ulaşan Karakeçili Yörüklerinden Uslu ailesi, akşam olunca ilerledikleri güzergahta uygun bir yer bularak konaklama hazırlığı yaptı.

Konaklayacakları alanda yaptıkları ilk iş ise küçükbaş hayvan sürüsünün etrafını telle çevirip onlar için bir ağıl oluşturmak. Daha sonra ise etraftan topladıkları kuru odunlarla ateş yakarak akşam yemeklerini hazırlığı başlıyor. 

Koyun sürüsünü koruyan çoban köpekleri ise kurt tehdidine karşı ağıl başında nöbet tutuyor. 

Günün yorgunluğunun ardından odun ateşinde çay demleyen Karakeçili Yörükleri için en keyifli an ise gecenin ayazını kıran ateşin başında türküler seslendirmek.

Günün ilk ışıklarıyla kahvaltısını yapan Karakeçili Yörükleri, konakladıkları yerden toplandıktan sonra yeniden yollara düşüyor. 

Yaklaşık 240 kilometrelik zorlu yolculuğun ardından Salihli'ye ulaşacak Uslu ailesi, soğuk kış dönemini burada geçirdikten sonra baharın ilk günlerinde yeniden serin yaylalara ulaşmak için yola çıkacak. 

BU DAĞLARIN KOKUSUNU ALMADAN YAPAMIYORUZ

Karakeçili Yörüğü 54 yaşındaki Himmet Uslu, çobanlığı anne ve babasını yalnız bırakmamak için tercih ettiğini belirtti. 

 "Onları bir başına yalnız bırakmaya içim el vermedi." diyen Uslu, " Bu meslek sayesinde çok yer gördüm, hayatı öğrendim, çok dost edindim. 23 gün önce Emet Eğrigöz Dağı'ndan yola çıktık. Zor anlarının çok olduğu bir gelenek. Ama yememiz, içmemiz ve kazancımız bu işten olduğu için bu dağların kokusunu almadan yapamıyoruz. Biri öğretmen diğeri mühendis olan çocuklarıma göçerlik geleneğini aktarmak istiyorum."

Her yıl atalarının göç yolu olan bu güzergah üzerinden gidip geldiklerini anımsatan Uslu, mayıs ayı sonunda ayrıldıkları evlerine dönmenin heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. 

Göç yolunda kendilerini en çok soğuğun zorladığını anlatan Uslu, " Bir de ansızın gelen ölüm var. Örneğin önceki yıllarda göç yaptığımız yıllarda Eğrigöz Dağı'ndan hareket ettiğimizde babaannemi kaybettik. Ulaşım ve araç olmadığı için onu Eğrigöz Dağı'nda toprağa verdik. Mezarı orada her gittiğimizde mutlaka kabrini ziyaret eder dua ederim." ifadelerini kullandı. 

1652

Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ