Haberler

DEMİRCİ KİRAZI UZAK DOĞU PAZARINA GİRİYOR

14 Mayıs 2022 Cumartesi

Türkiye'de en son kiraz hasadının yapıldığı bölgelerden olan Demirci'de üretilen Ziraat 0900 Demirci kirazı Güney Kore pazarına girmeye hazırlanıyor.

Yılda 15 Bin ton kirazın üretildiği Demirci'de her yıl Haziran ayında başlayan hasat Eylül ayı başlarına devam ediyor.

3 yıl önce Demirci'de Ziraat Odası Başkanlığı, Bornova Zirai Mücadele Enstitüsü, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Demirci Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğünce başlatılan " Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan ISPM 2026 " projesi 2022 yılında Fransa da yayınlanarak uluslararası bazda kabul edildi.

Bu kapsamda Güney Kore Cumhuriyeti Gıda ve Köy işleri Bakanlığından Do Nam KIM, Dr. Kyuock YIM ve Bongsu KIM heyeti ilçeyi ziyaret etti.

Güney Kore Bakanlık heyeti, Demirci Kaymakamlığında Kaymakam Adem Kaya, Belediye Başkanı Selami Selçuk, İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Faruk Şenyurt, Manisa Büyükşehir Belediyesi Demirci İlçe Koordinatörü Gökhan Demir, Tarım ve Orman Bakanlığı Temsilcileri ve Ziraat Mühendisleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda ilçedeki ISPM26 çalışmaları, Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan çalışmaları, rekolte ve saha çalışmaları ile ilgili sunum yapıldı.

Toplantının ardından Demirci'de Eylül ayı başına kiraz hasadının devam ettiği İrişler, Kargınışıklar, Minnetler, Küpeler ve Çamköy yaylarında kiraz bahçelerinde incelemeler yapıldı.

Güney Kore heyeti kiraz ağaçlarını inceleyerek bölgedeki çalışmaların son derece iyi olduğunu ifade ettiler.

Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya " Demirci kirazımın uzak doğu pazarına girmesi için başlattığımız çalışmada mutlu sona yaklaşıyoruz. ISPM 26 projemize destek veren Dr. Fatih Tolga beye, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Öner Demir ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Güney Kore Gıda ve Köy işleri Bakanlığı heyeti ilçemizde incelemeler yaptılar. İlçemizin temiz havası, doğası ve kiraz bahçelerine hayran kaldılar. Projemiz son derece olumlu yönde ilerlemekte. İnşallah çok kısa bir zaman sonra da ürün gönderme içinde çalışmalarımız başlamış olacak " dedi.

Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk ise " İlçemizde üretilen kirazımız birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Uzak doğu pazarına da girmek için kurumlarımızla işbirliği halinde güzel bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz bu projenin üreticimizin ürününün daha da değerlenmesi, bu sayede hem ülkemiz ekonomisine hem de ilçemize ekonomisine büyük katkı sağlamasıdır " dedi.

Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Avrupa ve Rusya pazarından sonra Güney Kore'ye kiraz ihracatının yapılmasıyla birlikte kirazımız daha çok rağbet görecek, çiftçilerimiz daha iyi gelir elde etme imkânı bulacaktır" " dedi.

1464

Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ