Kent Rehberi

Demirci'ye Nasıl Ulaşılır?

Demirci Manisa iline bağlı bir ilçedir. Manisa il merkezine uzaklığı 165 km dir. En yakın il konumunda bulunan Uşak 125 km, İzmir Adnan menderes hava limanına 210 km, İzmir Çeşme feribotuna 295 km, Yalova feribotuna 417 km, İstanbul hava limanına 612 km, Başkent ankara’ya uzaklığı da 596 km dir.

Demirci’ye her gün; İstanbul, İzmir, Uşak, Balıkesir, Bursa, Salihli, Turgutlu, Ahmetli, Akhisar, Sındırgı ve Simav’dan Halıkent firmasına ait otobüs ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.


Demirci'de Konaklama;

Demirci’de; mülkiyeti Belediyeye ait Hisar Kaplıcaları Termal Tesislerinde 20 adet apart otel mevcuttur. Şehir merkezinde Otel sungur, Otel Halıkent ve Otel Dede’de konaklayabilirsiniz.


Demirci'de Aktiviteler

Hisar Kaplıcaları Termal Tesis ve apart Otelleri tesisleri bünyesinde bulunan mesire alanı, günü birlik kaplıca hamamı ve aqua parktan istifade edebilirsiniz.

Başalan ve Güldürdek milli parkında aileniz ile piknik yapabilir ve doğal güzellikleri ile günün stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Türkmen Tepe’de yamaç paraşütü ile güvenli uçuşlar yapabilir ya da bu güzel sporu izleyerek stres atabilirsiniz.

Hisar Kaplıcaları bünyesinde oluşturulan traking (yürüyüş yolu) ve seyir terasında zaman geçirebilirsiniz.

Başalan yaylasında doğal parkurlarda dağ bisikleti ile form tutabilirsiniz.

Demir Köprü Barajında olta balıkçılığı ile levrek, sazan ve yayın balığı avlayabilirsiniz.

Akçakertik mevkiinde av sezonu açıldığında, domuz sürek avı yapabilir, tavşan ve keklik avı yapabilirsiniz.

Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı spor tesisleri bünyesinde sabah saat 07.00’den akşam saat 21.00’e kadar açık hava fitness yaparak kondisyon kazanıp, sentetik çim sahada formunuzun zirvesine ulaşabilirsiniz.


Demirci'de Ne Yenilir?

Demirci’ye gelindiğinde kesinlikle meşhur Demirci Kebabı ve Keşkeği yemeden ayrılmayın. Demirci’nin Güveç’i damak zevkinizi okşayacak bir tat bırakacaktır.

Demirci pazarı Cumartesi günüdür. Mutlaka tamamen organik ürünlerin satıldığı köylü pazarını gezmenizi tavsiye ederiz.


Demirci'den Ne Alınır?

Dünyaca ünlü demirci el ve Makina halı çeşitlerini bulabilirsiniz. Antik, Yörük, Milas, Uşak, Yağcıbedir, Kars el halılarına birinci elden ulaşmanız mümkün. Ayrıca bu halılardan çanta, torba ve heybe türü hediyelik eşyaları da satın alabilirsiniz.

El sanatlarından; hediyelik çan, bakır işleri, gümüş takıları imalatçısından temin edebilirsiniz.


Demirci'den Buraları Görmeden Dönme;

Hisar Kaplıcaları Termal Tesis ve Apart Otelleri, Başalan ve Güldürdek Milli Parkları, Reisler ve İrezler Camii ve Türbeleri, Tarihi Yakup Çelebi ve Hacı Hasan Camileri, Tarihi Şeyh İlahi Yukarı Kıran Kütüphanesi.


Demirci Tanıtım Videosu