Haberler

DEMİRCİ'DE YILDA 3 BİN TON ELMA ÜRETİLİYOR

15 Ekim 2020 Perşembe

Demirci'de yılda 3 bin ton üretilen elma'nın yılda bin tonu meyve suyu yapılmak üzere fabrikalara gönderiliyor. 

Demirci'de Ekim ayında hasadına başlanan golden, 5 parmak ve amasya türü elmaların ağaç dibine dökülen ve yaralı olanları ayıklanarak ayrılıyor.

Demirci ilçe merkezinin yanı sıra Bardakçı, Mahmutlar, Çanakçı, Rahmanlar ve Ulacık mahallelerinde yılda 3 bin ton üretimi yapılan elmaların 2 bin tonu özel olarak kasalanarak İstanbul, İzmir ve Ankara pazarlarına gönderilirken, kış içinde satılmak üzere soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor.

Hasatta ağaç diplerine dökülen ve hava şartları dolayısı ile yara alan elmalar da ekonomiye kazandırılmak için toplanarak Denizli, Isparta ve Bursa'daki meyve suyu fabrikalarına gönderiliyor.

Meyve suyu fabrikalarına gönderilen elmaların kilogramı alıcılar tarafından 65 kuruşa alınıyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse yaptığı açıklamada " Demirci'mizin yüksek kesimleri olan Bardakçı, Mahmutlar, Rahmanlar ve Ulacık mahallelerinde yılda 3 Bin rekolteye ulaşan elma üretimi yapılıyor. Yöre çiftçimiz elmadan iyi gelir elde ediyor. Elma meyvesinin iyi olanları tüketilmek üzere kasalanıp yurt içindeki pazarlara gönderilirken, kalan kısmının büyük bir bölümü olan Bin ton civarında dip elması meyve suyu için satılıyor. Demirci'de 3 bin 500 dekar alanda üretim yapılıyor. Hedefimiz üretimde dekarı arttırmanın yanı sıra kaliteyi arttırmak için çalışıyoruz " dedi.

Bardakçı mahallesi sakinlerinden üretici Şaban Gümüş " Elma mahallemizin ana geçim kaynağı. Yılda 7 tonun üzerinde elma üretimi yapıyorum. Bu yılda 3 ton meyve suyuna elma sattım. Amacımız ürettiğimiz ürünü her şekilde değerlenerek ekonomiye kazandırılması " dedi.

1242

Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ