Haberler

200 TON REKOLTE BEKLENİYOR, HASAT BAŞLADI

5 Eylül 2020 Cumartesi

Demirci kiraz, hünnap, badem, ceviz ve zeytin üretiminin ardından çiftçiler Antep fıstığına da yönelerek gelirlerini arttırıyor.

Demirci ilçe merkezinin yanı sıra İmrenler, Çardaklı, İsmailler, Sevinçler, Yarbasan, Kayaköy ve Küpeler mahalleleri başta olmak üzere 20'ye yakın kırsal mahallede Antep fıstığı üretimi yapılıyor.

Yörede ağustos ayı sonlarında başlayan Antep fıstığı hasadı eylül ayının ortalarına kadar devam ediyor.

Çiftçiler tarlalarından topladıkları fıstıkları yıkayıp kuruttuktan sonra ilçeye Gaziantep, Şanlıurfa, Bitlis ve Siirt'ten gelen tüccarlara satıyor.

Demirci Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse, Gaziantep yöresinde yetiştirilen fıstıkların baklavalarda istenilen kıvam ve yeşil rengi vermediği için Demirci'de yetiştirilen fıstığın daha çok tercih edildiğini söyledi.

Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse yaptığı açıklamada " Demirci kiraz, badem, ceviz, hünnap ve zeytinden sonra özellikle alternatif olarak Antep fıstığı üretiminde de çok önemli noktalara geldi. Şu anda ilçemizde yaklaşık 4 bin dekar alanda, 200 Bin'in üzerinde verim veren ağaca sahip. 2020 yılında 200 ton rekolte bekliyoruz. Menengiçlere Antep fıstığı aşılaması yaparak üretime geçiyor. Türkiye'de en çok menengiç ağacının olduğu yerlerden birisiyiz. 2002 yılından bu yana İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası ile birlikte 250 bine yakın Antep fıstığı aşılaması yapıldı. Her yıl belli bölgelerde çiftçilerimize ziraat mühendislerimizin desteği ile aşılamayı sürdürüyoruz" dedi.

2020 YILI REKOLTEMİZ 200 TON

Köse " İlçemizde yetişen Antep fıstıkları yüksek rakımın verdiği doğa temizliği sayesinde ürün daha iyi gelişiyor ve kaliteli oluyor. Gaziantep, Şanlıurfa ve Bitlis'te yetiştirilen Antep fıstıkları baklavalara istenilen kıvamı ve yeşil rengi vermediği belirtiliyor. Demirci'de yetişen fıstıkların baklavalara lezzet ve yeşil rengi vermesinden dolayı tercih ediliyor. Antep fıstıkları menengeçlere aşılandıktan 4 yıl sonra ürün vermeye başlıyor. Bu yıl kilogram fiyatını 50 lira olarak görüyoruz. Bu da ilçemize 10 milyon gibi bir gelir demek. Hedefimiz aşılanmayan menengeç sayısını 300 bine çıkararak üretimi arttırmak " dedi.

Kayaköy mahallesinden üretici Hasbi Ünlü ise " Antep fıstığı üretiminden çok güzel verim alıyoruz. Önceden hiç bilmezdik. Bakımı çapası yapıldıktan sonra her yıl kat kat veriyor. Arazilerimde 1500'e yakın verime gelmiş fıstık ağacı var. Topladığımız fıstıkları yıkayıp kurutuyoruz. Allah bereket versin, çok güzel para kazanıyoruz"dedi

1905

Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ