Haberler

75 YAŞINDAKİ NAKKAŞ, TARİHİ CAMİDE USTALIĞINI KONUŞTURUYOR

27 Haziran 2020 Cumartesi

Tarihi 1400'lü yıllara dayanan tarihi caminin iç cephesinin aslına uygun şekilde yeniden nakkaş çalışmalarına başlandı.

Tarihi caminin nakkaşını yapan 75 yaşındaki usta İbrahim Tosun, caminin kubbesinden başlayarak binbir emekle nakkaş yapıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun şekilde restorasyonu yapılan tarihi caminin dış cephesinde çalışmalar tamamlanırken, iç cephe de nakkaş çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete sunulması bekleniyor.

1966 yılında mesleğe başladığını söyleyen nakkaş ustası İbrahim Tosun, askerde iken tabelalar üzerine çalışmalar yapıyordum. Mesleğimiz askerden sonra da sürdürdüm. Demirci ve birçok ilçede camilerde çalışmalar yaptım. Şimdi de Demirci'mizin tarihi camisini yapmak nasip oldu. Kubbesinden başlayarak şu anda caminin iç cephesinde tüm nakkaş işlemelerini yapacağım. Nakkaş'da en iyi ve uzun yıllar dayanabilecek boya plastik boyadır. Önemli olan elinizi titretmeden yazabilmek önemli. Kalıpla boya yapacağınız alanı çizdikten sonra boya ile üzerinden titiz bir şekilde geçmek  ve sonrasında da kenar temizliğini yapmak gerekiyor" dedi.

YENİ NAKKAŞ YETİŞTİRME GAYRETİNDEYİM

Nakkaş Ustası İbrahim Tosun " Günümüzde herşey makineleşti. El emeği ile bu işleri yapabilen çok kalmadı. Bende bu mesleğin yaşatılması için yanıma bir çırak aldım. Bu mesleğin tüm inceliklerini ona öğretme gayretindeyim. Daha önce bir nakkaş ustası yetiştirdim. O hala mesleğini sürdürüyor. "dedi.

Nakkaş ustasının çırağı 22 yaşındaki Mustafa Yılmaz ise " Nakkaş işi zor. Ama yaparken ortaya bir eser çıkarmak keyifli oluyor. Bu mesleği öğrenmek için İbrahim Ustamla birlikte çalışıyoruz. Tarihi caminin bu işlerinin yapılmasında benimde emeğimin olması beni gururlandırıyor " dedi.

1251

Yorum Ekle


Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ