Haberler

YARIM ASIRDIR GELENEĞİ YAŞATIYOR

5 Mayıs 2019 Pazar

1967 yılından bu yana sahurlarda ramazan davulculuğu yapan 68 yaşındaki Muzaffer Doğru, mesleği ile aynı yaşta olan davulu ile birlikte geleneği bırakmıyor.

52 yıldır ramazan davulculuğu yapan Muzaffer Doğru, ramazan ayı öncesinde davulu ile antrenmanlar yaparak sahurlara hazırlık yapıyor.

Demirci Sinan mahallesinde ikamet eden Muzaffer Doğru, 1967 yılından bu yana ramazan aylarında ramazan davulculuğu geleneğini devam ettiriyor.

Mesleği ile yaşıt olan davuluna gözü gibi bakan Muzaffer Doğru, her yıl ramazan ayında 2 mahallede davulu ile vatandaşları sahura kaldırıyor. Doğru, Sahurda  davulculuk yaptıktan sonra gündüzleri de eşi ile birlikte halı ipliği ayıklayarak geçimlerine katkı sağlıyorlar.

DAVULCULUK BABA MESLEĞİM

Davulcu Muzaffer Doğru yaptığı açıklamada " 1967 senesinden bu yana davulculuk mesleğim benim. Ramazan davulculuğu geçimime katkı sağlıyor. Davulculuk baba mesleğim. Babamız düğün, sünnet ve ramazan aylarında davulculuk yaparak bizleri yetiştirdi. Bende baba mesleğimi yaşatmak istedim. Demirci'nin yolları malum yokuş. Ramazan temposuna kendimi alıştırmak için 5 gün öncesinde evimin önlerinde antrenmanlar yaparak hazırlanıyorum "dedi.

Ramazan ayı  haricinde de düğün ve sünnetlerde davulculuk yaptığını söyleyen Doğru, 52 senedir bu mesleği sürdürdüğü, sağlık el verdiği sürece de yapmaya devam edeceğini söyledi.

DAVULUM MESLEĞİM İLE YAŞIT

Davulcu Muzaffer Doğru " 1967 yılından bu yana aynı davulumu kullanıyorum. Sünnetler, düğünlerde ve ramazan ayında aynı davulumla çalıyorum. 2 sene öncesine kadar ramazan ayının 15'inde kapıları çalıp bahşişlerimizi alıyorduk. Ama son 2 yıldır insanlar bundan rahatsız oluyor. Bende gündüz ikindi ve akşam namazı arasında evleri dolaşarak bahşişlerimi topluyorum "dedi.

Eşi Havva Doğru ise " Eşim 15 yaşından bu yana davulcu. Evlendikten sonra da mesleğini sürdürdü. Ramazan aylarında sahurdan 2 saat önce uyandırırım. Sahur davulu çalıp gelir sonra sahurumuzu yaparız " dedi.

1827

Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ