Haberler

FEDAKAR ANNE, ÇOCUKLARIYLA AYNI KURSA KATILIYOR

5 Ocak 2019 Cumartesi

İşitme engelli 2 çocuk annesi olan Fatma Demir, çocukları ile daha iyi iletişim kurabilmek, onları daha iyi hayata hazırlanmalarını sağlamak için Türk İşaret Dili kursunda çocukları ile birlikte eğitim alıyor.

Anne Fatma Demir, Allah bana 2 işitme engelli evlat verdi. Bende onlarla daha iyi iletişim kurmak adına işaret dili kursuna katılıyorum "dedi.

Demirci Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan Türk İşaret Dili kursuna ilçede ikamet eden işitme engelli Bilge Demir (13)  ve Ramazan Demir (12) isimli çocuklar Anneleri Fatma Demir ile katılıyor. Kurs öğretmeni Duygu Kılavuz, işitme engelli 2 çocuk ve annesine de zaman zaman özel kursta vererek çocukların bireysel davranış gelişimlerine katkı sağlıyor.

İşaret Dili öğretmeni Duygu Kılavuz " Demirci Halk Eğitim Merkezi bünyesine açılan Türk İşaret dili kursumuz yapılıyor. Bu kursumuzda 2 işitme engelli öğrencim var. Anneleri de bu kursa gelerek çocukları ile iletişimini daha da arttırmak amacıyla katılıyor. Toplu olarak yapılan kursumuzun yanında da kurs sonrası 1-2 saatlik destek eğitimleri de yapıyoruz. Kursumuz başlayalı 2 ay oldu ve bu süre zarfında her Belgin, hem de Ramazan büyük mesafe aldılar. Anneleri de çocukları ile günlük yaşamda daha rahat ve kolay anlaşabiliyorlar. Şu anda nesneleri Türk İşaret Dili ile öğrendiler ve bunu ilerletmeye devam edeceğiz" dedi.

ÇOK MUTLUYUM

Anne Fatma Demir ise " Bir kız, bir oğlan olmak üzere 2 işitme engelli çocuk sahibiyim. Çocuklarımla doğuştan bu yana aramızda doğal işaretlemeler ile anlaşıyorduk. Ama bu süreden sonra yetmez oldu. Halk Eğitim Merkezinde Türk İşaret Dili kursu açıldığını öğrendim. Hemen kursa çocuklarımın ve kendimin kaydını yaptırdım. Onlar kursta nesneleri, işaretle iletişimi öğrenirken bende öğreniyorum. Çünkü 24 saat yanlarındayım ve bir anne olarak onların isteklerini bilmem gerekiyordu. Bu kurs sayesinde artık evlatlarım ile daha iyi iletişim kurabiliyorum "dedi

Demirci Halk Eğitimi Müdürü İsmail Çetinkaya " Kurumumuz olarak halkımızın ve vatandaşlarımızın talep ettiği kursları açarak hizmet etmek görevimiz. Türki İşaret Dili kursumuzda 35 kursiyerimiz var. Kursumuza 2 işitme engelli çocuğumuz ve annesi de katılıyor. Yıllardır iletişim kurmada sorunlar yaşıyorlardı. Normal kursumuzun yanında bu ailemize özel eğitimde vererek daha iyi iletişim kurabilmelerine destek veriyoruz. Onların daha iyi bir şekilde iletişim kurduklarını görünce bizlerde mutlu oluyoruz. Amacımız Demircimizin her köşesinde bu tür kişilere ulaşarak onların iletişim kabiliyetini ve toplumla daha barışık bir hale getirmek hedefindeyiz " dedi.

1704

Yorum Ekle


Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ