Haberler

DEMİRCİNİN ZANAATKARLARINA ANLAMLI PROGRAM

26 Eylül 2018 Çarşamba

Ahilik haftası etkinlikleri çerçevesinde Demirci Kaymakamlığı, Demirci Belediyesi, Madeni Sanatkarlar Odası, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğünce düzenlenen programda yılın ahisi seçilirken, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatan sanatkarlarda teşekkür belgesi ve poşu hediye edildi.

Programda unutulmaya yüz tutmuş Semercilik, Naht Sanatı, Kalaycılık, Kıspetçilik, Kirkitçilik, Helvacılık, Matbaacılık ve Çancılık gibi meslekleri yaşatan yaşlı ustalara Demirci Kaymakamı Mutlu Akyol, Belediye Başkanı Selami Selçuk, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ve Demirci Sivil Toplum kuruluşu başkanlarınca teşekkür belgesi takdim edildi.

Ustaların mesleklerindeki yaşanmış hayat hikayelerinden kısa anlatımlarında yapıldığı program da duygusal anlarda yaşandı.

Demirci Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Simavlı, programın açılış konuşmasını yaparken Ahilik haftası programın düzenlemesine emek veren Başkan Selami Selçuk ve Kaymakam Mutlu Akyol'a teşekkür etti. 

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ise, esnafın toplumun bel kemiği oldunu ifade ederken, düzenlenen programdan da çok memnun olduğunu dile getirdi.

Belediye Başkanı Selami Selçuk ise " Belediye olarak her daim dün olduğu bundan sonra da ensafın ve sanayicinin yanında olduklarını söylerken, düzenlenen Ahilik programının gelecek yıllarda da yaşatılacağını kaydetti. 

Demirci Kaymakamı Mutlu Akyol, Esnaf ve sanayicinin bir şehirin temel taşlarından olduğuna dikkat çekerken, İlçede hala faaliyet gösteren yaşlı zanaatkarların meslek aşkının genç sanatkarlara örnek olması gerektiğini vurguladı. 

Demirci'nin 2018 yılı ahisi 74 yaşındakşi marangoz ustası Ali İhsan Erkul seçildi. Kaymakam Akyol ve Başkan Selçuk tarafından Ahi Ali İhsan Erkul'a belge ve plaket takdimi yapıldı.

Programda Şehitler ve ebediyete intikal eden sanatkarlar içinde Kuran-ı Kerim ve dualar okundu.

Programa Demirci Kaymakamı Mutlu Akyol, Belediye Başkanı Selami Selçuk, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ve esnaflar katıldı.

1851

Yorum Ekle


Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ